MyBox Kartlari ve flash kartlarin Farki

Bir örnekle açıklayalım. Çok acıktığınızı ve masada oturduğunuzu, masada sıcacık bir çorba ve taze bir ekmek olduğunu ve bir an önce yemek yemek istediğinizi hayal edin. Ne yaparsınız? Kuşkusuz önce ekmeği alır, daha küçük parçalara bölersiniz ve o parçadan ilk lokmayı, yani yutulabilecek en küçük birimi ağzınıza koyup beyninizin tokluk merkezi devreye girene kadar yemeye devam edersiniz. Bu yemek yeme örneğini, okuma ve çalışma ile bağdaştırırsak; ekmek, öğrenmek istediğiniz dersi; ağzınıza koyduğunuz ekmek parçaları ise, bilgi kartlarını temsil eder. Dolayısıyla öğrenmek de bilgileri sindirmeyi gerektiren ve doyum noktasına ulaşana kadar devam edilmesi gereken bir süreçtir.
Ancak şuna da değinmek gerekir ki, My Box kartları ile Flash kartlar birbirinden farklıdır. My Box kartları, içinde en az miktarda içerik ve bilgi bulunan öğrenme parçalarıdır. Doğal olarak, ısırıklar ne kadar küçükse, öğrenirken o kadar rahat olursunuz ve öğrenmeniz de kolaylaşmış olur. Tam tersine, ısırıklar ne kadar büyükse, yani içerik ne kadar çok olursa, öğrenme sizi o kadar rahatsız eder ve hatta boğazınıza takılacak kadar büyükse, masadan tamamen kalkmayı, öğrenmeyi yarıda bırakmayı veya dikkatsizce hızlıca çalışıp bitirmeyi isteyebilirsiniz. My Box kartları ile Flash kartlar arasındaki en büyük fark da buradan kaynaklanır. My Box kartları en az öğrenme içeriğine sahip olan ancak en etkili yöntemi barındıran kartlarken; Flash kartlar, çok fazla içeriğe sahip olan büyük öğrenme parçalarıdır ve öğrenirken bizi rahatsız edebilir, öğrenmenizi de zorlaştırabilir.

My Box kartları ile Flash Kartlar arasındaki diğer farklılıklara da değinelim:

1- Farklı hedefler:

My Box kartlarının içeriği, uzun süreli belleğe yerleştirmek ve bilgiyi kalıcı hale getirmek için tasarlanmıştır. Ancak Flash kartlar daha çok içeriğe göz atmayı, özetlemeyi ve bilgiyi eksik şekilde arşivlemeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

2- Nasıl yazıldığına dair farklılıklar:

My Box kartlarına sadece bir soru yazarsınız, ancak Flash kartta hiç soru yazamazsınız. Sorunun cevabı ise My Box kartının hemen arkasına kısa şekilde yazılır (içerik azdır çünkü ısırık ne kadar küçükse verim o kadar çok olur), ancak Flash kartın arkasına daha fazla içerik yazabilirsiniz. (Ayrıca Flash kartta içeriğin soru cevap şeklinde olması gerekli değildir, ancak My Box’ta bu gereklidir).
Önemli bir noktadan bahsedelim: Almanya’daki deneyler ve araştırmalar, öğrenmenin en iyi yolunun soru cevap tarzı olduğunu gösteriyor ve bu soru cevap yöntemi öğrenmeyi üç kata kadar artırmaktadır.

3- Bilimsel Mekanizmadaki Farklılıklar:

My box kartlarının içeriklerinin azlığından dolayı, kartlardaki bilgiler, uzun süreli belleğe daha hızlı girerler. Bu noktada yararlanılan kural; Amerikalı bilim adamı Edwin Ray Guthrie’in keşfettiği “Yarım Saniye Anahtar” kuralıdır. Buna göre bir şey henüz bilinmiyorsa yani yeni öğrenilecekse (kısa hafızadaki yeni bir sözcük gibi), yarım saniyede bellekteki başka bir şeye (örneğin uzun hafızadaki eski bir sözcüğe) bağlanır. Yeni öğrenilen şeyin bu bağlanmadan sonra uzun süreli belleğe girme şansı çok daha yüksektir. Bu yarım saniyelik anahtar kuralı, My Box kutusunda kullanılan büyük bir bilimsel yöntem ve özelliktir. Ve bu nedenle sorulan soruların cevabını göz açıp kapayıncaya kadar bulabilirsiniz.
Ancak Flash karttaki içeriğin çok fazla olmasından dolayı sorulan sorunun cevabını göz açıp kapayıncaya kadar hızlı ve tam bir şekilde hatırlayamazsınız.

4- Kullanım şekli farklılıkları:
My Box’ta bulunan az miktardaki içerik nedeniyle, neredeyse her zaman, hatta bir TV dizisi izlerken bile, My Box’ı kullanabilirsiniz. İçerikler küçük birimler oldukları için konsantrasyon gerektirmezler, bu nedenle metroda, seyahatte, katılmanız gereken etkinliklerde ve bunun gibi kalabalık bir alanda bile kullanılabilirsiniz. Ancak maalesef My Box’ı henüz keşfetmeyenler zamanını bu gibi yerlerde bile boşa harcıyorlar… Flash kartlar ise çok daha fazla içeriğe sahip oldukları için daha çok konsantrasyon gerektirir ve bu gibi yerlerde kullanılamaz.
Ayrıca değinilmesi gereken diğer bir nokta ise My Box’ın kart kutularının Psikolog Ebbinghaus’un unutma eğrisine göre planlanmış ve tekrarlar yapmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Oysa bu kadar bilimsel ve amaca yönelik bir mekanizma Flash kartlarda düşünülmemiştir.