Hafıza Hakkında Gerçekler
My Box yazılımının bilimsel temeli ve yapısı hakkında konuşmadan önce, hafızamız hakkında birkaç gerçeği bilmemiz gerekiyor:

1- İki Bölümlü Hafıza

memoryBir şeyi öğrendiğimizde, onu ilk anlarda% 100 hatırlayabiliriz ama unutmamız kolay olur. Böylece birkaç ay sonra öğrendiklerimizin neredeyse% 80’ini unuturuz ve sadece% 20’si aklımızda kalır. Bu% 80 kısa süreli bellekte unutulan içeriktir ve geri kalan %20 ise uzun süreli bellektedir.
Her tekrarda, tekrar ettiğimiz materyalin sadece % 20’sinin uzun süreli belleğe aktarıldığını bilmezsek, belleğimizin zayıf olduğunu düşünerek sürekli kendimizi suçlarız. Örneğin kendimize şöyle deriz: “Bu dersi daha dün tekrar ettim ama bugün unuttum, hafızam zayıf, ben başarısızım!”. Oysa unutkanlığın gerçekten doğal bir şeydir ve ancak uygun yöntemler ve tekrarlarla unutma sorununun çözülebileceğini bilmemiz gerekir.
My Box yazılımının içeriği kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe aktarma yolundan meydana gelir. Bu transfer Ebbinghaus unutma eğrisine dayanmaktadır.
Peki nedir bu Ebbinghaus unutma eğrisi?
Bu eğriye göre, zaman içinde öğrendiklerimizin çoğunu unutuyoruz. Yaklaşık olarak ilk 42 saatte öğrenilenlerin %54’ü unutulur ki buna unutkanlığın zirvesi denir.
Dolayısıyla, tekrarları doğru ve düzenli şekilde yaparsak, öğrenmemiz pratik olarak ikiye katlanacaktır, bu nedenle My Box yazılımı, Ebbinghaus unutma eğrisine göre tekrarların zamanlarını kalıcı öğrenmeye uygun şekilde ayarlar. Sizden de beklenilen My box’taki tekrar sürelerine göre ilerlemeniz ve doğru zamanda doğru tekrarı yapmanızdır.

 

2- Kolay Özet Sağlayan Hafıza

summaryHafızamızın bir diğer önemli özelliği de işimizi kolaylaştırmasıdır. Hafızamız, özü olan her şeyi öğrenir ve emer. Bu nedenle örneğin bir makale uzunsa hafızamız, bilinçaltında makalenin özetini aklımızda tutar ve bilgiye ihtiyacımız olduğunda ana konuyu (bazen bir “kelime” veya “işaret” olarak) bize sunar. Başka bir deyişle, zihnimiz içeriği kod olarak alır. Belleğin bu özelliği My Box yazılımında çok iyi kullanılmıştır. My Box kartları aslında hafızamız tarafından kolayca emilen küçük ısırıklardır. Bu özetler öğrenmeyi geliştirmede değerli bir rol oynar.

 

3- Skinner Tekniği ile Anında Ödüller

skinner
Amerikalı bilim adamı Burrhus Frederic Skinner ‘ın bir kuş üzerinde yaptığı bir deneye göre, bir davranışı hemen ödüllendirdiğimizde (deneyde incelenen bir insanın davranışı olsa da bir kuşun davranışı olsa da), davranış, ödüllendirilen o özelliğe yoğunlaştığı gözlemlenmiştir.
Dolayısıyla, bir işi veya davranışı yapma arzusu iki şeye bağlıdır:
1- Motivasyon ve arzuyu artırmak için ödül miktarı yüksek olmalıdır.
2- Veya Ödülün etkisini arttırmak için ödül zamanı erken ve hemen olmalıdır.
My Box yazılımı, Skinner anlık ödüllerine göre size anlık ödüller verir ve bu ödüller anlık olduğu için yüksek ve büyük bir etkiye sahiptir. Kişide başarı hissi yaratır ve öğrenmeyi oyun kadar keyifli hale getirir.

4- Anahtar Yarım Saniye Kuralı (anlık hafıza veya görsel hafıza)

visual memoryDeneyimler göstermiştir ki, uzun süreli hafızanızda bir veri olduğunda ve bu veriyle bilmediğiniz yeni veriyi yarım saniyeden daha kısa bir sürede ilişkilendirirseniz, iki şey birbirine bağlanır ve dolayısıyla ikinci öğrendiğiniz yeni veri de uzun süreli hafızanıza girmiş olur.
Örneğin, bir öğretmen öfke kelimesini söyledikten sonra öfkelenirse, öğrencilerin kelimeyi ilk seferde öğrenme şansı çok yüksektir. Bu kelime ile tanıdık durum arasında, uzun süreli hafızadaki öfke ile bağlantı kurulur ve bu bağlantı yarım saniyeden daha kısa sürede gerçekleştiğinden, buna anahtar yarım saniye kuralı denir.
My Box kartının bir tarafına bir kelime, diğer tarafına ise o kelimenin anlamı yazılmıştır. My Box kullanırken kelimeyi tekrarlamanız gerektiğinde, anlamını yarım saniyeden daha kısa sürede hatırlayabilirsiniz ve bu durumda uzun süreli belleğinize girme olasılığı çok daha yüksektir.

 

5- Hiçbir Şey ya da Her Şey Yasası

Hiçbir Şey ya da Her Şey Yasası kısa süreli ve uzun süreli hafıza üzerine Amerikalı bilim adamı Edwin R. Wallace tarafından ortaya atılmıştır. Bu yasa, ayın biraz daha parlak olduğunu söylemenin imkansız olduğunu söylüyor. Yani ay ya parlaktır ya da karanlıktır. Hafızanız da böyledir bir şeyi ya hatırlar ya da hatırlamaz. İçeriğin hafızamıza biraz girdiğini söyleyemeyiz. Eğer bir bilgiyi unutuyorsak kısa süreli hafızamızda kalmıştır ve o bilgi uzun süreli hafızaya aktarılıncaya kadar tekrar etmemiz gerekiyor. Yılan ve merdiven oyununda olduğu gibi, hedefin yakınına ulaşmış olabilirsiniz, ancak aniden bir yılan tarafından ısırılırsanız tekrardan en başa dönersiniz. Hiçbir Şey ya da Her Şey Yasası aynı zamanda My Box’ta da kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde öğrenme içeriği daha güvenilir hale gelmektedir. İçeriğin güvenilir ve işe yarar olması ise kişideki bilgilerin kolayca uzun hafızaya aktarılmasında başarılı sonuçlar verir. Başarılı olan bireyin hafızasına güveni artar ve bu durum da hafızanın verimliliğini arttırır. Böylece bir başarı silsilesi ortaya çıkmış olur.

Ücretsiz Danışmanlık

formu doldurun sizi danışman için arayalım